Uwielbiam obserwować mojego 8-miesięcznego synka. Niedawno urodził się i był jak mały nieruchomy robal. Potem zaczął się uśmiechać, obracać, pełzać i raczkować. A teraz to się dzieje! Włazi wszędzie tam gdzie może i tam gdzie nie powinien. Chwyta za kable, za buty, książki…. Najbardziej podoba mi się moment, kiedy uda mu się doraczkować do jakiegoś nowego pomieszczenia. Siada wtedy zaciekawiony na podłodze i rozgląda się przez jakiś czas. Patrzy do góry i na boki. Wyraźnie widać, że bardzo go te wszystkie rzeczy interesują. Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego Twoje dziecko ucieka, marudzi, włazi na stół, włącza pralkę, naciska przyciski od zmywarki, itd.? Ja czasem myślę o tym, jak ten świat widzą nasze dzieci. Staram się zrozumieć ich zachowanie.

Nie wchodź na stół!

Małe dziecko ma niecały metr wysokości. Dodatkowo wszystkie rzeczy dokoła są dla niego niewyobrażalnie duże. Taki trochę Kingsajz:). Jeśli dziecko chce wziąć coś, co znajduje się właśnie na przeogromnym stole to zwyczajnie na niego wejdzie. Kiedyś bawiłam się z dziećmi w … w dzieci w sumie:). Patrzyłam na nasz dom z ich perspektywy. Jest to najdziwniejsza perspektywa świata! Wszystko tak wysoko, nie widać tego, co leży na blacie w kuchni. A może jest tam coś interesującego? Może coś smacznego?:). Wyobraź sobie, że widzicie z daleka zabawkę, która leży na stole, ale stół jest tak wysoki, że gdy się zbliżacie wasza głowa ledwie sięga blatu. Co się dzieje? Zabawka znika. Wyobraź sobie, że dziecko, które właśnie nauczyło się chodzić chce odwiedzić nowe pomieszczenie w domu. Drzwi do niego są zawsze zamknięte. Aż tu nagle tego pięknego dnia ktoś zapomniał je zamknąć. Jaka to musi być niesamowita radość dla dziecka móc odkryć to nowe miejsce, którego nigdy jeszcze nie widziało!

W pokoju dziecięcym powiesiliśmy półki, lustra i wieszaki bardzo nisko, żeby dzieci czuły się tam swobodnie. Ale już reszta domu nie jest do końca do nich dopasowana. Nie mamy małej toalety, czy niskiej umywalki. Nie zdążyliśmy jeszcze przymocować nisko wieszaków na kurtki. Na pewno będę to powoli zmieniać. Ułatwi to nam wszystkim życie w tym wspólnym domu. Niski wieszak na kurtki umożliwi dzieciom utrzymanie porządku. Jak będzie kolorowy to będzie też radocha. Wilk syty i owca cała;).

Zabawki na podłodze

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego dwulatek pierwsze co zrobi po wstaniu z łóżka to wyrzucenie wszystkich zabawek na podłogę? To oczywiste;). Przecież taki maluszek nie pamięta, co ostatnio chował do tego pudła. Chce widzieć, co w nim jest. My, dorośli, pamiętamy, gdzie wczoraj schowalismy czekoladę;). Dziecko następnego dnia już tego nie pamięta. Wydaje mi się, że powinniśmy dziecku pozwolić na rozrzucenie swoich zabawek rano. On, żeby zdecydować, czym się będzie bawić, musi zobaczyć je wszystkie. Jeśli potykasz się o zabawki, wyznacz jakiś kąt, poza który zabawki nie mogą wychodzić. Rano pomóż dziecku porozkładać zabawki na podłodze a wieczorem razem je sprzątnijcie (chyba, że tak jak ja w biegu szykujesz dzieci do szkoły i przedszkola…to rozłóż je po przedszkolu, żeby nie denerwować się przez resztę dnia).

Dorośli są nudno ostrożni

Wyobrażasz sobie dorosłego tak samo zaciekawionego światem, jak dziecko?! My już nauczyliśmy się być ostrożni. Życie nas zmieniło. Spokornieliśmy. Nie potrafimy często zaczepić obcej osoby, żeby z nią zwyczajnie porozmawiać (moje dziecko wita się z wszystkimi przechodniami wesołym hallo!:)). Milenka rysuje i zawsze uważa, że jej dzieło jest świetne i jedyne w swoim rodzaju (i ma rację!). A my? Boimy się porażki. Nie wyjdziemy przed szereg bo z góry zakładamy porażkę. Przestaliśmy odkrywać i fascynować się tym, co nas otacza. Ja, dzięki macierzyństwu, dzięki temu, że mogę być z dziećmi w domu i nie martwić się o nasz byt, znów odkryłam w sobie tę dawną kreatywność i radość życia. Znów mogę (chociaż czasem) patrzeć na nasz świat oczami dziecka:). Dzięki temu zmieniły się moje priorytety, już nie denerwuję się błahostkami. Taka beztroska jest naprawdę niesamowita!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *