Trochę zwlekałam zanim zdecydowałam się przejść do kolejnego pomieszczenia. Kuchnia to pomieszczenie, w którym mama spędza większość dnia. Ono musi być wygodne i dostosowane do naszych wymagań musimy czuć się tam dobrze.
A sypialnia? Sypialnia jest kolejnym pokojem, który bardzo łatwo zagracić. A dlaczego? Bo tam znajduje się… nasza szafa (chyba, że ktoś ma szafę w innym miejscu to zapraszam tam). Ja moją szafę odgracałam już wiele razy i wiem, jak trudne to jest, a jednocześnie jak bardzo konieczne. Wyobraźcie sobie, że macie tak upchaną szafę, że nie opłaca Wam się nic prasować, bo i tak będziecie tak upychać, że wszystko się pogniecie. Jako, że jesteście dość zajęte (w końcu jesteście mamami), często szykujecie się do wyjścia w biegu. I nagle okazuje się, że wszystko w szafie jest pogniecione. Zaczynacie więc przekopywać tę szafę w celu znalezienia jakiejś niepogniecionej bluzki (lub bluzki niegniotki), wyciągacie wszystko i jest ta jedna jedyna w miarę… Ubieracie się szczęśliwe a w szafie zrobił się znów bałagan. Wy chodzicie w jednych sprawdzonych ubraniach bo ta reszta jest dość trudna do przygotowania. I tak w kółko. Ja to przerabiam co weekend. Mam małą sypialnię i małą szafę (nie! kupienie większej szafy nie jest rozwiązaniem) więc muszę zmieścić swoje ubrania na kilku półkach. Jak zacząć odgracanie szafy? Oto kilka prostych wskazówek:

  1. Przejżyj wszystkie ubrania i wyrzuć te zniszczone, stare itp. (takie, które drażnią ciebie lub na pewno będą drażnić, gdy się w nie ubierzesz)
  2. Jeśli uważasz, że coś jeszcze nadaje się do wyrzucenia lub oddania to spakuj te rzeczy do worka (takie rzeczy to ubrania, w których już na pewno nie będziesz chodzić bo bardzo przytyłaś lub schudłaś, takie, które bardzo ci się nie podobają bo dostałaś je od teściowej (taki żarcik), zbyt krótkie spodnie lub spódniczki (to tylko przykłady)).
  3. Posegreguj ubrania. Teraz będzie podział na mamy pracujące zawodowo i te, które pracują w domu (lub z domu). Jeśli jesteś pełnoetatową mamą (ewentualnie prowadzisz home-office) zapewne ubierasz się na co dzień bardziej na luzie. Jeśli masz formalne ubrania, które czekają na Twój powrót do pracy to spakuj je w worki próżniowe, zostaw tylko te codzienne i na wyjścia (np. na spotkanie z przyjaciółką czy do kościoła). Jeśli pracujesz poza domem to potrzebujesz na pewno więcej różnorakich ubrań. Ale na pewno tych po domu możesz mieć tylko dwa zestawy
  4. Wiosną spakuj do worków próżniowych ubrania zimowe, a jesienią letnie. Dzięki temu twoja szafa nie będzie ciągle przepełniona.
  5. Nie musisz mieć 5 płaszczy i 3 kurtek. Naprawdę. Sprzedaj te, w których nie chodzisz. A pieniądze włóż na konto oszczędnościowe i patrz jak na siebie zarabiają (nawet jeśli dostaniesz za kurtkę 30 zł to i tak te pieniądze więcej na siebie zarobią w banku niż Twoja kurtka w ciemnej szafie)

Zasady są takie, jak w kuchni. Nie musisz mieć szafy, która świeci pustkami bo „teraz kierujemy się zasadą minimalizmu”. Wszystko z głową i tak, żebyś czuła się z tym dobrze. Jeśli spodoba ci się szafa, w której możesz łatwo coś znaleźć to może sama kiedyś zdecydujesz się na pozbycie rzeczy, które wylądowały na jakiś czas w workach.

Reszta sypialni? Jeśli masz pościel, która nie jest w rozmiarze twojej kołdry, oddaj ją komuś. Masz 3 różne narzuty na łóżko? Zastanów się, czy naprawdę są ci potrzebne aż 3. Może wystarczą 2 albo jedna? Czy twoje szafki nocne zawalone są gazetami lub książkami? Odłóż ksiązki na regał a magazyny wyrzuć, jeśli już je przeczytałaś. Jeśli masz jakiś fajny artykuł lub przepis, którego nie chcesz stracić, zapisz go sobie w pliku na komputerze lub ewentualnie załóż zeszyt/ segregator, gdzie będziesz wpinać wycięte strony (lepiej trzymać jeden segregator z przepisami niż kilkanaście gazet, z jednym przepisem w każdej.

I tyle. Odgrać co się da i poczekaj kilka dni. Zobacz, czy zrobił się porządek dokoła łóżka. Jeśli tak, a ty rano masz więcej energii do pracy to na pewno jesteś na dobrej drodze.