Jesteś mamą małego dziecka i zastanawiasz się dlaczego ciągle choruje? Przeczytaj ten krótki wpis, a dowiesz się jaka może być tego przyczyna.

Mówi się, że małe dziecko, które dopiero buduje swoją odporność może chorować nawet kilkanaście razy w ciągu roku. Kiedy Twój słodki trzylatek idzie do przedszkola, Ty się cieszysz, że będzie się miło bawił z dziećmi, tymczasem już po kilku dniach przychodzi do domu kaszlący i rozpoczyna się dla Was czas żmudnego leczenia.

Faktycznie, dzieci szybko się od siebie zarażają, a do tego wiele z nich przychodzi do przedszkola kaszlących i z katarem cieknącym z nosa, co tylko potęguje problem. Jednak przyczyna częstych infekcji może być zupełnie inna…

Bądź czujna

Ostatnio rozmawiałam z dziewczyną, która kilka lat pracowała jako przedszkolanka w kilku różnych placówkach. Zrezygnowała, bo metody (nie)wychowawcze pań (w tym również dyrekcji) były dla niej nie do zaakceptowania. Otóż, kiedy zdarzały się okresy w zimie, że frekwencja maluchów była wysoka, panie przedszkolanki postanawiały…otwierać na oścież okna w czasie, gdy dzieci leżakowały. Za przyzwoleniem dyrekcji, dodam. Mówiły między sobą, że dzieci jest za dużo i pora, żeby się pochorowały!!! Oburzające? Znajoma przeniosła się do innej placówki… Gdzie stosowano dokładnie takie same metody.

Rozmawiaj z dzieckiem

Oczywiście takie sytuacje (mam nadzieję) nie zdarzają się w każdym przedszkolu. Na pewno jest wiele mądrych pań, dla których praca jest pasją i traktują ją poważnie. Niemniej, warto rozmawiać z dzieckiem o tym co dzieje się w przedszkolu. Dla nas też jest to nowość – Krysia właśnie rozpoczęła swoją wielką przygodę, ale jeszcze w wakacje uczuliliśmy ją na kilka istotnych dla nas kwestii:

  • czy panie otwierają na oścież okna kiedy jest zimno i dzieci są w sali?
  • czy dzieci korzystają osobno z łazienki (chłopcy/dziewczynki)?
  • czy dziewczynki rozbierają się przy chłopcach (i odwrotnie)?

Prosimy ją, żeby mówiła nam o wszystkim, co ją niepokoi, co jest inne niż w domu. Może któryś z tych punktów nie ma dla Ciebie znaczenia ale co innego jest ważne?

Marysia